Проголошення незалежності України
24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховної ради України прийнято Постанову та Акт проголошення незалежності України, затверджені конституційною більшістю, — Україна стала незалежною державою з неподільною та недоторканою територією, на якій чинними є тільки власні Конституція, закони та постанови уряду.
Гетьманські клейноди
30 років тому усі працівники Острозького музею побували на кіностудії. Вірніше, кіностудія Довженка приїхала до них. Тут на музейному подвір'ї та у самому приміщенні музею знімали український художній фільм "Гетьманські клейноди".
Пласт
31 січня 1993 року засновано Острозьку станицю Пласту - Національної скаутської організації України, одну з перших молодіжних організацій в місті. А вже влітку, цього ж року, острозькі пластуни поїхали на перші табори
Острозький колегіум
18 січня 1994 року Острозька міська рада прийняла рішення подати клопотання до Президента України щодо вирішення питання про відновлення в Острозі державного університету “Острозька академія”. Після чого до Леонід Кравчука був надісланий відповідний лист, у якому детально висвітлювалося значення Острозької слов'яно-греко-латинської академії XVI ст. в духовному розвитку нашої нації та порушувалося питання про її відновлення. 12 квітня 1994 року Президент України Леонід Кравчук затвердив указ № 156/94 “Про утворення Острозького колегіуму”
Місто обласного значення
7 липня 1995 року Острог отримав статус міста обласного значення
Острозька академія
5 червня 1996 року був оприлюднений указ Президента Леоніда Кучми № 403/96 «Про перейменування Острозького колегіуму в академію»
Музей нумізматики
Ошатний та яскравий будинок Шейнерберга ХІХ ст. в Острозі завжди привертає до себе багато уваги. В 1997 році саме тут відкрито постійну виставку під назвою «Скарби, закарбовані в металі». На виставці можна ознайомитися з монетами та речовими скарбами, що були у вжитку на території України починаючи від доби Київської Русі і до сучасних ювілейних монет.
Замкова Гора
6 червня 1998 року вийшов перший номер міської газети “Замкова гора”. За ці роки на своїх сторінках газета зібрала справжній архів Острога - культурні події, спортивні змагання, перемоги, історії острожан та безліч інших великих та малих подій, що роблять життя нашого містечка.
Острог на порозі 900-річчя
Починаючи з 1990 року в Острозі щороку відбувалися науково-краєзнавчі конференції “Острог на порозі 900-річчя”. Вони стали способом згуртування науковців та початком історичного та культурного відродження Острога. В 1999 році відбулася заключна, десята, конференція з цієї серії
900 років Острогу
Острог відзначив своє 900-річчя від першої писемної згадки в Іпатіївському літописі. 30 вересня та 1 жовтня 2000 року відбувалося грандіозне святкування Дня міста, яке відвідав президент України Леонід Кучма. До 900 річниці було відкрито пам’ятник князям Острозьким.
420 років Острозькій Біблії
В 2001 році виповнилося 420 років від видання Острозької Біблії, першого повного перекладу тексту Нового та Старого Завіту церковнослов’янською мовою. Визначна пам’ятка світового друкарства, що побачила світ 12 серпня 1581 року. Острозька Біблія має 1256 сторінок, 3 240 000 друкованих знаків і жодної помилки!
Оцифрована Острозька Біблія
Перша присяга у військовому ліцеї
У 2001 року розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації було створено Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою. 22 лютого 2002 року відбулася перша церемонія інавгурації ліцеїстів. З 2019 року ліцей носить ім’я видатного полководця Костянтина Івановича Острозького.
Перший шаховий турнір імені Йосипа Аршинова
Багато острожан пам’ятають Йосипа Аршинова, талановитого педагога, вчителя математики, а крім того - великого шанувальника шахів. На жаль, він покинув цей світ 14 червня 1999 року, але пам’ять про нього залишилася. 29-30 листопада 2003 року пройшов перший шаховий турнір імені Йосипа Аршинова, організований його сином Григорієм Аршиновим. Вже майже два десятиліття турнір збирає в Острозі шахістів з усієї України.
Помаранчева Революція
В листопаді 2004 українці, обурені результати виборів та фальсифікаціями, вийшли на мітинги. Острожани та студенти академії їхали до Києва щоб приєднатися до акції протесту на Майдані Незалежності. Ті, ж хто не мав змоги поїхати до столиці, намагалися знайти в своїй шафі щось помаранчеве, щоб якось показати свою позицію та підтримку. Навіть ялинка на центральній площі Острога того року вбралася в помаранчеві стрічки.
Берунь - перше місто-побратим
10 вересня 2005 року Острозьким міським головою Тарасом Пустовітом та бургомістром міста Берунь Людвіком Ягодою підписано першу угоду про партнерство Острога з польським містом Берунь. Острог отримав своє перше місто-побратима, надійного партнера та хорошого друга.
90 років Краєзнавчому музею
В 2006 виповнилося 90 років Краєзнавчому музею в Острозі. Музей в замку був відкритий за ініціативи Братства імені князів Острозьких, 24 серпня 1916 року, на день Преподобного Федора Острозького.
Наукова бібліотека Острозької академії
22 червня 2007 року відкрито Наукову бібліотеку “Острозької академії” - окрасу університету. Проєкт будівлі був удостоєний Державної премії України у галузі архітектури, а бібліотека та парк поряд стали не просто місцем для навчання, але і улюбленою локацією для відпочинку та натхнення студентів і острожан.
"Інші"
13-14 вересня 2008 року проходили в Острозі дуже гучно. Адже як інакше, коли в місті відбувся перший рок-фестиваль “Інші”. На центральній площі Острога виступали легенди української сцени “Тінь сонця”, “Кому вниз”, “Полинове Поле” та інші відомі українські гурти.
Три Острозькі Біблії в Острозі
До 15-річчя відродження Острозької академії, сім’я Віталія та Олени Гайдуків подарували для університету оригінальне видання Острозької Біблії 1581 року. В 2009 році, вперше за багато століть, в Острозі знову зібралося три Біблії.
Початок відбудови Свято-Миколаївської церкви
4 листопада 2010 року закладено перший камінь в фундамент нового храму - Свято-Миколаївської церкви. Свято-Миколаївська церква відбудована на місці найдавнішої церкви Острога, що згоріла в пожежі в ХІХ століття. 22 травня 2018 року, на День Святого Миколи Чудотворця, храм було освячено.
Найбільше письмове вшанування історії української пісні
В червні 2011 на міському стадіоні було встановлено рекорд для Книги рекордів України – “Найбільше письмове вшанування історії української пісні” у вигляді паперової стрічки довжиною 1 кілометр 155 метрів. Тут на стандартних аркушах паперу можна було прочитати різні написи та дитячі малюнки, якими вшановували українську пісню.
Перша "Ніч в музеї"
В травні 2012 році Острог вперше долучився до міжнародної акції “Ніч в музеї”. В Острозькому замку відбулася театралізована екскурсія. Гості стали свідками вінчання Гальшки Острозької та Дмитра Сангушка, познайомилися з героями місцевих легенди. За десять років нічні екскурсії стали невід’ємною частиною культурного життя Острога.
Острозький Майдан"
Останні два місяці 2013 року стали переломними в історії України. Відмова підписати Асоціацію з Європейським Союзом та незадоволення діями влади, викликали в країні акції протесту, сотні тисяч людей вийшли на Майдан в Києві та інших містах. В листопаді 2013 року острожани також виходили на свій майдан Свободи, з плакатами та вірою в зміни.
Марафон присвячений 200-річчю з Дня народження великого Кобзаря
В 2014 році відбувся марафон присвячений 200-річчю з Дня народження великого Кобзаря та пам’яті Небесної Сотні. Починаючи із 27 лютого до 18 березня, студенти Острозької академії безперервно читали вірші Тараса Шевченка. За 456 годин три тисячі учасників перечитали “Кобзар” 45 разів, а це - 11 250 творів. По завершенні марафону Острозька академія втретє потрапила до Книги рекордів України.
"Народний" Музей історії "Острозької академії"
В 2015 році Музей історії “Острозької академії” отримав звання народного. Відкритий в 1997 музей розповідає про історію та сучасність Острозької академії.
"Ренесанс"
Якби потрібно було описати 2016 в Острозі один словом то найкраще підійшло б “ренесанс”, адже це був рік справжнього культурного відродження. В цьому році було започатковано мистецький фестиваль “Острог Ренесанс”. У 2016 році Велика синагога в Острозі отримала нове життя, завдяки зусиллям Григорія Аршинова. Поступово було зафіксовано стіни, відновлено перекриття даху, встановлено вікна, зроблено внутрішні роботи.
Алея міст-побратимів
Острог має чотири міста-побратими - Берунь, Сандомир, Гнєв та Моравський Берунь. На знак нашої дружби та співпраці, 4 червня 2017 року, на святкуванні Дня міста, було відкрито алею міст-побратимів.
Культурний Барбакан
У 2018 році проєкт “Культурний Барбакан” став переможцем конкурсу “Малі міста – великі враження”. Проєкт об’єднав міську владу, музеї, бізнес та просто небайдужих жителів міста заради спільного бажання – подарувати історії Татарської вежі продовження. На місці зруйнованої стіни встановлена металева конструкція. Вежа повернулася до активного життя міста під новим ім’ям – Культурний Барбакан, і тепер захищає вже не підступи до міста, а оберігає та примножує культурне життя Острога.
Віртуальний музей спадщини князів Острозьких
Віртуальний музей спадщини князів Острозьких - проєкт, що розпочався в 2019 році, як перша спроба синтезувати всю наявну інформацію про надбання роду Острозьких у вигляді онлайн платформи та популяризувати культурну спадщину однієї з найвідоміших князівських родин свого часу
Віртуальний музей спадщини князів Острозьких
Перемога у Всеукраїнському фестивалі театрального мистецтва
Історія аматорського театру в Острозі сягає ще першої половини ХХ століття. Влітку 2020 року народний аматорський театр Острога здобув перемогу у Всеукраїнському фестивалі театрального мистецтва «Від Гіпаніса до Борисфена» з виставою «Дивна місіс Севідж»
Острог - Молодіжна Столиця 2022
14 травня 2021 року на конкурсі Міністерства молоді та спорту, Острог отримав звання Молодіжної столиці України 2022 року. Острог єдине маленьке містечко, що вийшло у фінал. Змагаючись з великими містами, нам вдалося отримати перемогу та почесне звання.